Trafolar

Jeneratör veya motor odaları bir bina da enerji süreçlerin devamı için gerekli olan araçlardır. Bu motorlu araçlar aynı zamanda da en büyük yangın çıkma riskini temsil etmektedir. Birçok söndürme sistemleri tamamen hava sızdırmasız olarak çalışacak şekilde bir bölüme ihtiyaç duymaktadır, bu genellikle pratik veya mümkün değildir.
DSPA yangın söndürme maddesi olarak yoğunlaştırılmış aerosol kullanarak yangın söndürme sistemlerini herhangi bir sızdırmazlık gerektirmeden (köklü) değişiklik yapmaya gerek kalmadan herhangi bir jeneratör odası ya da motor bölmesinde kolaylıkla uygulanabilir. Trafo, Jeneratör ve motor odaları gibi alanlarda yangının kaynağına nüfuz ederek bağlı bulunduğu alarm sistemi aracılığı ile sesli ve ışıklı ikaz sistemi devreye girer.

DSPA Söndürücüler Olağan patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış ekipman ve koruyucu sistemler – Direktif 94/9/EC kapsamındadır.

DEKRA Sertifikasyon B.V. bu ekipmanın, Direktifin Ek II’si içerisinde verilen olağan patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ekipman ve koruma sistemlerinin tasarım ve yapımına ilişkin Esas Sağlık ve Güvenlik Gereklilikleri ile uyumlu olduğunu saptamıştır.

DSPA aerosollü söndürme jeneratörleri, Bölge 2 olarak sınıflandırılan tehlikeli bölgelere yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Jeneratörler, tehlikeli olmayan bölgelere yerleştirilen kontrol ünitesine bağlanacaktır. Jeneratörler, Bölge 2’ye yerleştirilmiş, ayrı ayrı onaylanmış sensörlerden (örneğin duman detektörleri) alınan girdi sinyallerine dayalı olarak kontrol ünitesi ile etkinleştirilir.

tr1      tr2

AB Mevzuatı ve ATEX Direktif 94/9 / EC sayılı ekipmanları ve potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda (ATEX) kullanılmak üzere tasarlanmış koruyucu sistemleri kapsar. Direktif, AB piyasaya sürülen ekipmanın önce uygulanacak asgari teknik şartları ve uygunluk değerlendirme prosedürlerini tanımlar.

Ülkemizde mevcut potansiyel patlayıcı ortamlar aşağıda verilmektedir;

LPG Üretim, Dolum, Dağıtım Tesisleri, Doğalgaz Santralleri ve Petrol Rafinerileri
Trafo Merkezleri ve İmalathaneler
Boya Fabrikaları, Fırın ve Elektrostatik Boya Yapılan İşyerleri
Deri İmalathaneleri
Yağ Üretimi, Kimya Sanayi, Biyogaz Üretimi
İlaç Sanayi


VİDEO


Daha fazla bilgi ister misiniz?

Tel & Fax: +90 312 999 5154 info@dspatr.com