Aerosol Hakkında

2016-04-05 (7)

Katı Potasyum Söndürme (Kısaca KPS) sistemi, roketler ve uzay mekiklerinde kullanılan söndürme sistemidir. Sağladığı artı değerler göz önüne alınarak yangın riski bulunan tüm ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Sıkıştırılmış mikronize katı potasyumdan oluşur ve iletken değildir.

Yangın yönetmeliği madde 98 gereğince. Sürekli insan yaşamının olmadığı kapalı alanlarda (depo, arşiv, bilişim sistem odaları ve benzeri) yangın oluşumunu önleyen ve akreditasyona tabi ulusal veya uluslararası sertifikasyon sistemine sahip oksijen azaltma sistemleri uygulanır.

Aerosol söndürme sistemleri bu kapsamda Avrupa Birliği normlarına uygun olarak; Gazlı ve kuru tozlu yangın söndürme sistemleri kategorisindedir.

DSPA sabit söndürme sistemleri uygulamaları için idealdir. Bilgisayar ve sunucu odaları, jeneratör ve motor odaları, elektrik dolapları ve diğer birçok oda veya kritik (üretim) süreçleri içeren alanlarda güvenerek kullanacağınız bir yangın söndürme teknolojisidir.

NFPA2010 nolu standart kapalı alanlarda kullanım şekli belirlenmiştir. CEN-TR 15276-1 çalışmaları vardır. Katı halde bulunan madde tetiklenme sonucu kimyasal reaksiyona girerek 1-2 mikron büyüklüğündeki potasyum partiküller ortama salınır ve bu havada asılı kalan partiküller kimyasal olarak yangını söndürürler. Bu söndürücüler de kapalı bir hacim için söndürme yapabilir. Korunacak hacim için gerekli ve onaylanmış miktarda (gr/m3) söndürücü seçilmesi gereklidir.

Reaksiyon sırasında cihaz çevresinde ısınma oluşabilir bu nedenle cihaz seçimi ve yerleşimi bir uzmanlık gerektirir. Büyük alanlarda aynı anda birçok ünitenin devreye girmesi ile söndürme amaçlanabilir.

k1


Daha fazla bilgi ister misiniz?

Tel & Fax: +90 312 999 5154 info@dspatr.com